בלוגים בלוגים

חזרה

Co oznacza Surge?

Ethereum Surge to etap rozwoju sieci Ethereum. Zawiera zestaw ulepszen, w szczegolnosci sharding. Mapa drogowa Ethereum ma na celu podzielenie sieci Ethereum na zestaw 64 lancuchow shardow. Wykonanie zostanie podzielone na te lancuchy, co zwiekszy przepustowosc poprzez umozliwienie obliczen rownoleglych. Kazdy lancuch shard bedzie mial swoj wlasny zestaw walidatorow.
Ponadto, siec bedzie skalowac sie poprzez zlecanie realizacji transakcji do warstw 2 blockchainow. Poniewaz koszty transakcji sa tansze na wielu lancuchach warstwy-2, siec glowna Ethereum bedzie koncentrowac sie na konsensusie, rozliczaniu i dostepnosci danych, podczas gdy lancuchy warstwy-2 zapewnia warstwe wykonawcza.
Rollupy obecnie uzywaja calldata do przechowywania podczas delegowania swoich korzeni stanu z powrotem do mainnetu. Chociaz calldata jest najtansza forma przechowywania Ethereum, nadal jest stosunkowo droga, biorac pod uwage, ze dane przechodza przez EVM i sa trwale zapisane na blockchainie. Rollupy nie wymagaja jednak stalego przechowywania danych. Wystarczy, jesli dane sa tymczasowo dostepne i gwarantowane, ze nie zostana wstrzymane lub ocenzurowane przez zlosliwego aktora. Dlatego calldata nie jest zoptymalizowana pod katem rollupow i nie jest wystarczajaco skalowalna dla ich potrzeb w zakresie dostepnosci danych.
Danksharding
Z drugiej strony, plan Ethereum dotyczacy ustanowienia Danksharding moze szybciej osiagnac znaczace korzysci ze skalowania. W szczegolnosci, Surge wprowadzi Proto-Danksharding z EIP-4844, ktory wprowadza nowy typ transakcji o nazwie Blob-carrying transaction. Transakcje te przypominaja zwykle transakcje, ale zapewniaja gwarancje dostepnosci danych w blobie, jednoczesnie nie zobowiazujac sie do trwalego przechowywania danych. Rollupy beda mogly interpretowac wiecej danych, poniewaz bloby maja rozmiar 125 kilobajtow, znacznie wiekszy niz przecietny blok Ethereum.
Maszyna wirtualna Ethereum nie moze uzyskac dostepu do danych blobow, ale moze udowodnic ich istnienie. Kazdy blob jest nadawany obok bloku. Transakcje blobowe beda mialy oddzielny rynek gazowy, z cenami dostosowujacymi sie wykladniczo do popytu na bloby. W konsekwencji koszt dostepnosci danych zostanie oddzielony od kosztu wykonania. Doprowadzi to do bardziej wydajnego rynku gazowego, a poszczegolne komponenty, takie jak mennice NFT, beda wyceniane niezaleznie. Ponadto oczekuje sie, ze bloby beda przycinane z wezlow, co dodatkowo odciazy magazynowanie danych.
Proto-danksharding bedzie jednak tylko krokiem do pelnego dankshardingu. Oba beda ze soba kompatybilne, choc pelny danksharding zwiekszy przepustowosc rollupow kilkukrotnie. Nawet jesli rollupy musza sie dostosowac do tego nowego typu transakcji, po wprowadzeniu dankshardingu nie beda musialy byc ponownie dostosowywane. W chwili pisania tego tekstu, plan zaklada wlaczenie proto-dankshardingu do hard forka Shanghai, okolo szesc do dwunastu miesiecy po Merge.

Idea dankshardingu jest to, ze sprawdzanie dostepnosci danych bedzie rozlozone na walidatory. Chociaz szczegoly implementacji sa wciaz niejasne, dane shard beda kodowane za pomoca kodowania wymazywania, aby zapewnic probkowanie dostepnosci danych. Rozszerza to zbior danych w sposob, ktory matematycznie gwarantuje jego pelna dostepnosc, jesli dostepny jest pewien prog probek. Dane sa dzielone na plamy lub odlamki. Kazdy walidator musi udowodnic dostepnosc przydzielonych mu shardow raz na epoke. Proces ten rozdziela obciazenie pomiedzy walidatory.
Oryginalne dane sa dostepne do rekonstrukcji, o ile dostepna jest wystarczajaca liczba probek, a wiekszosc walidatorow uczciwie poswiadcza swoje dane. W planie dlugoterminowym przewiduje sie wdrozenie prywatnego losowego pobierania probek. Pozwala to jednostkom zagwarantowac dostepnosc danych bez zalozen dotyczacych zaufania walidatorow, choc jego wymagajaca implementacja uniemozliwia natychmiastowe wykonanie aktualizacji.

Danksharding zaklada rowniez zwiekszenie liczby docelowych shardow do 128. Gorna granica jest maksymalnie 256 shardow na blok. To znacznie zwieksza docelowy magazyn blobow z 1MB do 16MB. Jednak wprowadza to rowniez sile centralizujaca dla budowniczych blokow, ktorzy beda musieli obliczyc kodowanie blobow i dystrybuowac dane. Dla wezlow walidujacych zwiekszony rozmiar bloku nie bedzie problemem, poniewaz wezly moga efektywnie zweryfikowac blok za pomoca probkowania dostepnosci danych. Aby zapobiec negatywnemu wplywowi tego wzrostu wymagan dotyczacych walidatorow na roznorodnosc sieci, konieczne bedzie przeprowadzenie modernizacji zwanej Rozdzieleniem Proposera i Buildera.
Podsumowanie
Ethereum Surge skupia sie na skalowaniu i poprawie przepustowosci transakcji w sieci. Wykorzystuje rowniez mocne strony rollupow dla skalowalnosci warstwy 2. Sharding nie jest juz rozwiazaniem skalujacym dla warstwy bazowej Ethereum, ale priorytetowo traktuje uczynienie dostepnosci danych tansza. Idealnie, danksharding moglby nawet odwrocic trylemat blockchain, umozliwiajac wysoce zdecentralizowany zestaw walidatorow, aby shardowac dane na mniejsze kawalki i zachowac ich gwarancje dostepnosci. Zwiekszyloby to skalowalnosc bez rezygnacji z bezpieczenstwa.



Artykul pochodzi ze strony KryptoBiblia.pl - encyklopedia kryptowalut

הערות
טראקבאק של כתובת אתר: